Nadváha a obezita a ich vplyv na naše zdravie

Autor: Hana Vrabcova | 19.12.2018 o 19:38 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  192x

Nadváha a obezita  sú u nás zdravotníckym problémom. Na 16. Obezitologických dňoch sa odborníci zaoberali touto problematikou. Chýbajú Centrá pre riešenie obezity , vyškolení odborníci a štruktúra starostlivosti o pacientov. 

Celkom oprávnene sa v poslednej dobe nielen u nás, ale aj vo svete dostáva do popredia problematika nadváhy a obezity, ktorá stúpa s vekom. 

Na 16.Obezitologických dňoch s medzinárodnou účasťou v Žiline odborníci uviedli, že na Slovensku má nadváhu a obezitu 61,8 % populácie a celkovo sme v EU na 6.mieste, súčasne zaostávame aj v zdravej dľžke života.

Obezita je nadmerné ukladanie tuku v tele, ktoré vzniká ako dôsledok energetickej nerovnováhy medzi príjmom a výdajom energie. Jej následkami sú  zvýšená chorobnosť, úmrtnosť  a sociálna izolácia. 

Podľa odborníkov na rozdiel od ostatných štátov EÚ, na Slovensku chýbajú Centrá pre liečbu obezity ( v EU je ich 75) , a nemáme vytvorenú štruktúru odborníkov pre liečbu pacientov , to znamená vyškolených obezitologov ani praktických lekárov a nutričných terapeutov. 

O svoje skúsenosti s prevenciou a liečbou nadváhy a obezity sa podelili českí odborníci pri spoločnom okrúhlom stole.

V Českej republike je vypracovaný   komplexný systém starostlivosti o obézneho pacienta, je vyškolených vyše 700 odborníkov, medzi ktorých patria lekári obezitológovia, vyškolení praktickí lekári a inštruktori kurzov kognitívno-behaviorálnej terapie (KBT) zo spoločnosti STOB ( STop OBezite ).

V prednáške o STOBe a využívanej metodike  KBT v skupinových kurzov zdravého chudnutia zástupkyňa spoločnosti PhDr. Iva Málková  zaujala  prítomných novou  metodikpu  rýchlej intervencie pacientov, ktorá je vypracovaná pre lekárov, a zoznámila prítomných aj s vývojom internetových programov , v minulom roku to bol projekt „ Prožij rok zdravě “ a tohtoročná „ Výzva 52“.

Neoddeliteľnou súčasťou terapie pri obezite a nadváhe je aj vhodná a pravidelná fyzická aktivita, v tom sa zhodli všetci prednášajúci.

Pri farmakologickej liečbe obezity sú v súčasnej dobe využívané antiobezitiká a bariatrická chirurgia, ktorá je dôležitým článkom terapie a z dlhodobého hľadiska by mohla byť jediným efektívny spôsobom terapie.

Vplyvu a súvislostiam medzi obezitou a karcinómom prsníka sa venovalo niekoľko prednášajúcich. Najvyšší výskyt karcinómu prsníka je u žien po menopauze, a riziko jeho výskytu zvyšuje aj nárast telesnej hmotnosti a počas dospelosti.

Náš životný štýl a hladiny fyzickej aktivity ovplyvňujú riziko vzniku všetkých ochorení včítane rakoviny. A to je na zamyslenie pre všetkých.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?